2013. január 5., szombat

Nagy könyves évösszegző

A december szerencsére nagyon mozgalmasan zajlott, így a blogra nem jutott idő.. De sikerült megélni az ünnepi készülődés, a karácsony és a szilveszter minden pillanatát, így nem bánom igazán ezt sem! Képes decemberi örömködéssel azért még jelentkezem pár napon belül :)

De most a könyvek! Nem is, így inkább: KÖNYVEK! Menthetetlen vagyok, olvasnom kell, hogy teljes legyen az életem! Hajlamos vagyok túlzásba esni: 2012-ben 117 könyvet olvastam el - és ebben nincsenek benne a tanításhoz elővett szakkönyvek és primer szakirodalmak... :O Ez volt az első év, amikor pontosan jegyeztem, hogy miket olvastam. Nagyon jó döntés volt, így szembesültem vele, hogy mennyit és miket olvasok pontosan. Sajnos nagyon gyorsan olvasok, így, ha egy könyv nem rázott meg/nem lettem tőle libabőrös/nem gondolkoztam rajta napokig/nem tetszett különösebben, akkor hajlamos vagyok gyorsan elfelejteni! De a lista ez a problémámat is megoldja :)

Nem sorolom fel az összes tavaly elolvasott könyvet, de kategorizálom egy részüket. Vigyázat: erősen szubjektív lista következik :)

... visítva röhögős: Kerstin Gier  Időtlen szerelem trilógiája, sajnos a befejező kötetet még nem olvastam! Nagyon-nagyon tetszett, időutazás, vízköpő, szerelmes tinédzserek, összeesküvés, ruhapróbák, pofára eső ellenszenves unokatesó... Bár tizenévesekről szól, bátran olvassák el az idősebbek is!

... mélyen elgondolkodtató: Georg Owelltől az 1984 és az Állatfarm. Ismertem a történeteket, láttam a filmes/rajzfilmes feldolgozásokat, de nagy hiányosságomat pótoltam az elolvasásukkal. Tipikus letaglózó, fel- és megrázó könyvek, amiken napokig lehet gondolkozni és csak ennyit hajtogatni olvasás közben: ne kelljen átélnem soha, de soha!

... reményteli: nem különösebben szeretem a levélregényeket és déli irodalmat is ritkán olvasok, de Alice Walkertől a Kedves Jóisten nagyon tetszett! Lehet, hogy túlzás a reményt kiemelni ebből a könyvből, hiszen annyi minden más érzés és annyira sok durvaság van még benne, de nekem ez maradt meg legerősebben belőle, a Remény!

... gyerekkorba visszarepítő: olyan vagyok, mint egy vadászkutya: ha szagot (könyvszagot) érzek, azonnal rohanok a zsákmányhoz :D Így vettem észre apára várva a Széll Kálmán téren egy könyvárust, ahol 200 Forintért enyém lett Laura Ingalls Wilder könyvsorozatának első darabja, a Kicsi ház, a nagy erdőben. Szentimentális, túlzó, néhol már-már csöpögős, de nagyon jó volt elmerülni egy kicsit ebben a világban!

... orosz is, japán is, krimi is, történelmi is: nagyon szeretem Akunyintól a Fandorin sorozatot, a Gyémántszekér sem okozott csalódást! Sok korábbi fehér foltra kapunk választ Eraszt Petrovics és Masa múltjáról, nézeteikről, gondolkodásuk és fizikai teljesítőképességük gyökereiről. Ezen kívül sokat megtudhatunk a zen buddhizmusról is.

... az emberi ideálokról: Umberto Ecoban még sosem csalódtam! Nagyon szeretem azt, ahogyan ír, ahogyan hozzááll a történelemhez, ahogyan láttatja a mindennapi embereket! Érdemes végigpörgetni, hogyan változott a szépség ill. a rútság ideálja, tanulságos utazás!

... Szécsi Noémi: az iskolában rendezett író-olvasó találkozón hallhattam, figyelhettem hogyan gondolkodik és nagyon szimpatikus volt. A Nyughatatlanok összetett regény az emigrációról, a Finnugor vámpír visítva röhögés és nem tucat sztori egyáltalán.

... is-is: bajban vagyok a Szingli fejvadásszal, mert vannak benne igazán vicces részek és kíváncsi vagyok, hogyan mászik ki a pácból kedvenc önjelölt fejvadászunk, de valahogy mégsem tudom igazán megkedvelni...

... sokat tanultam belőle: a genetikáról, gyógyszerlobbiról, oltásokról, faji diszkriminációról... és egy nevet, amit alig ismer a világ, holott rengeteget köszönhetünk neki. Kár, hogy ilyen áron! Henrietta Lacks

... Rákosi korszakról: rettegéssel tölt el az a név és hálás vagyok, hogy nem éltem akkor, mégis rettentően vonz ez a -nekem már- történelmi korszak! Történelmi szakkönyv, forrásokkal, képekkel, mégis olvasmányos stílusban!

... a fizika világáról: érdekel, de totál hülye vagyok hozzá! A Párhuzamos világok azt ígéri, hogy közérthető stílusban informál a fizika lenyűgöző kérdéseiről: az időutazásról, fekete lyukakról, párhuzamos világokról, húrelméletről stb. Én úgy éreztem, hogy ez az ígéret néhol barokkos túlzás, de nagyon élveztem így is!

... második kedvenc Agathám: a Londonból falura menekült reklámszakember, aki egyetlen percig sem bír a hátsóján megülni és őrületbe kergetni az egész vidéket :) A név kötelez: hulla hulla hátán! Első kötet.

... filozófiáról közérthetően: a malacosban 100 gondolatkísérlet van abszolút fogyasztható stílusban leírva és magyarázva, a diákokat megvette :) A fogásokban pedig a filozófia leggyakrabban feltett kérdéseire kapunk 2-3 szemszögös válaszokat; jó rajta elmélkedni!

... nem tudtam érte rajongani: Brunella Gasperini 3 kötetes családkrónikája sajnos közel sem tetszett annyira, mint vártam :( Persze voltak benne gyönyörű részek, meghatóak, vidámak, röhögősek, sírósak, őszinték, de valamiért nekem összességében inkább negatív, mint pozitív! Nem tudom miért!

... alkotásra inspirált: Tiffany életéről, a legendás gyár és a még legendásabb lámpák létrejöttéről, a tehetséges és független Clara életéről szóló könyv elvarázsolt és egyet éreztem olvasás közben: alkotni, alkotni, alkotni!! Játszani a színekkel, formákkal, nyitott szemmel is álmodni, figyelni a természet szépségét és hagyni a kreativitást szárnyalni!

... századfordulós magyar krimi: Baráth Katalin megteremtette Veront, a tűzről pattant önjelölt nyomozónőt, aki lehetetlen kalandokba keveredik és hullákba botlik lépten-nyomon. Szórakoztatóak a történetek és gyönyörű a nyelvezet, jó elmerülni Veron világába pár órára!

... terápiás filozófia: lehetséges, hogy a filozófia ad is valamit, van haszna is? A társadalom többsége számára biztosan nem(ami engem bosszant és elszomorít, de most ebbe nem megyek bele), ám létezik a terápiás pszichológia mintájára a filozófia is, ahol a sok-sok elmés gondolat indít(hat) el a gyógyulás útján. Nagyon érdekes könyv, bár Schopenhauert továbbra sem kedvelem annyira!

... első világháborús: méltatlanul mellőzött korszak, mindig örömmel olvasok róla! A Két fogoly szerintem zseniális könyv az emberi lélekről, érzésekről, reményekről, túlélésről!

... középkori: Az elátkozott királyokban minden megvan, ami egy zseniális történelmi regényciklushoz kell: tények, szerethető és utálható alakok, felszarvazott királyfik, méreg, gyilkosság, gonoszság, ármány, szerelem, templomosok, kicserélt királyfi.... áh, mintha egy mexikói szappanopera ajánlóját írnám :D De tényleg nagyon jó!

... háborúellenes: egyik kedvenc kategóriám a háború ellenes regények (talán, mert nagyon félek tőle), mind a Mesterségem a halál, mind a Két nap az élet zseniális!

Voltak még ezeken kívül is kiváló olvasmányaim, de itt untam meg ezeket szerettem volna mindenképpen kiemelni! Olvastam sok-sok krimit (Agatha Christie, Simenon, A: C. Doyle), Szabó Magdát, a Szöszi sorozatot, Dumas-t, Fábián Jankától mindent is talán... Sokat utaztam gondolatban, sokat tanultam, sokat gondolkoztam és sokszor vitatkoztam (többnyire ezt is gondolatban) és mindig kikapcsolódtam!

3 megjegyzés:

  1. <3 igazán tekintélyes lista, irigyellek :)

    VálaszTörlés
  2. Nem semmi Beus! Igazán felnézek Rád ami a terjedelmes könyvgyűjteményt illeti a fejedben és a lelkedben!:)

    VálaszTörlés
  3. Beus csak időm lenne... Irigy! :)

    VálaszTörlés